Iivari Männistöllä täydelliset Ruotsin RallyX-kilpailut

Kankaanpään Urheiluautoijoiden Iivari Männistön vahvat alkukauden esitykset jatkuivat Ruotsin Tierpissä
Kankaanpään Urheiluautoijoiden Iivari Männistön vahvat alkukauden esitykset jatkuivat Ruotsin Tierpissä. Kuva: RPF Media/Jari Nurminen

Kolmas SM-sarjan avauksessa

Iivari Männistön crosskart-kausi jatkui 9.5. SM-sarjan avauskilpailun merkeissä Pieksämäellä. Ensimmäisen alkuerän lähtövoitto, toisen kakkostila ja kolmannen kolmas tila tarkoittivat pisteitä jaettavista alkueristä seitsemättä tilaa sekä paikkaa B-finaalin kolmanteen ruutuun. Lähtövoitto vei A-finaalin viidenteen ruutuun. Koko päivän onnistuneet lähdöt viivalta jatkuivat. Iivari ajoi jokerin eli lisälenkin, jonka ulostulossa auto osui uraan ja oli pyörähtää. Kolmas tila oli tiimille hyvä sijoitus.

–Auto toimi hienosti. Kuljettaja pyysi pieniä fiksauksia säätöihin päivän aikana. Xtrem Junior-luokkahan on tasainen ja tiukka, Paavo-Petteri Männistö listasi kilpailun.

Seuraavaan SM:ään rengassääntö vapautuu

SM-sarjan seuraavaan Karvian osakilpailuun Xtrem Junior-luokan rengassääntö vapauttaa toisenkin rengasmerkin mukaan.

–Aikaisemmin ajettiin Maxxis-merkkisellä. Jatkossa saa käyttää myös Goldspeedin renkaita, jotka on meille tuttuja Ruotsin sarjasta. Me ajamme SM:ssä juuri Goldspeedillä, Paavo-Petteri Männistö avaa.

RallyX jatkui Ruotsissa

RallyX-sarjan avaus Männistöjen osalta tapahtui 15.–17.5. Ruotsin Tierpissä. Iida-Maria Männistö aloitti hänelle uudessa Xtrem-luokassa.

–Emme ole ajaneet siellä ennen, mutta olimme viime vuonna siellä Iivarin kanssa katsomassa, Paavo-Petteri Männistö alusti kisaviikonvaihdetta. Poikkeuksellisesti perjantaina ajettiin alkuerät ja lauantaina semi ja finaali. Jälki oli vakuuttavaa. Nopein kaikissa alkuerissä ja sama tahti jatkui jatkossa. Voitto ja täyden pisteet maistui makealta.

–Tosi hieno rata, sopii mulle hyvin. Perjantaina kuivalla ja lauantaina sateella autokin toimii loistavasti. Välitystä vaihdettiin perjantaille, mutta palattiin samoihin säätöihin lauantaina. Ajossa ei ollut paniikkia, mutta kovaa sai ajaa, 12-vuotias Iivari Männistö kommentoi täydellistä kisaansa.

Sunnuntaina sama tahti

Sunnuntai Tierpissä sujui kankaanpääläisen Iivari Männistön osalta lähes samaan tahtiin. Lauantaina hienosti toiseksi ajanut Alex Anttila riisti yhden alkuerä voiton.

–Siinä alkuerässä autoni stumppasi viivalle, Männistö kommentoi.

Semifinaalin voitto vei finaalin eturiviin. Jälleen hyvä viivalta lähtö ja heti alussa ero keulassa kasvoi kymmeniin metreihin. Jatkossa muut eivät samaan kuvaan sopineet ja viimeiselle kierrokselle jätetty lisälenkki kruunasi ylivoimaisen voiton.

–Kun sain eroa, ei peileistä näkynyt lähellä muita. Pystyin ajamaan rauhassa ja tarkasti, sarjaa 18 pisteellä johtava Männistö kuvaili.

Suomalaiskolmikon tuuletus Tierpissä vasemmalta Alex Anttila, Iivari Männistö ja Jere Huuhka. Kuva: RPF Media/Jari Nurminen
Suomalaiskolmikon tuuletus Tierpissä vasemmalta Alex Anttila, Iivari Männistö ja Jere Huuhka. Kuva: RPF Media/Jari Nurminen

Iida-Maria uudessa luokassa mukana

Iida-Maria Männistö siirtyi tälle kaudelle Xtrem-luokkaan ajaen RallyX-sarjan. Kuten olettaa saattaa luokka on todella kova. Männistö oli Tierpin ensimmäisessä kilpailussa alkuerien jälkeen 15:sta ja sunnuntaina 14:sta.

–Hänen vauhtinsa nousi koko ajan, mutta taso luokassa on vaan niin pirun kova, Paavo-Petteri Männistö totesi.

Teksti: Vesa Rauhala
Kuvat: RPF Media/Jari Nurminen

search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close